تحصیل

Home

دکترا در آلمان PhD

در آلمان هر ساله حدود 25000 نفر در مقطع دکتری به تحصیل می پردازند. این آمار بسیار بیشتر از هر کشور اروپایی دیگری است. تعداد بسیار زیادی از دانشجویان جوان سراسر جهان برای نگارش رساله دکتری خود  و یا مشارکت در یک طرح پژوهشی جهت گزراندن دوره دکتری به آلمان می آیند. از سال 1997 تعداد دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در مقطع دکتری در آلمان از بیش از دو برابر هم تجاوز کرده است.
در آلمان برای گرفتن دکتری تنها یک راه وجود ندارد. بسته به گرایش تحصیلی، مقاصد تحقیقاتی و نوع دانشگاه روش‌های مختلفی وجود دارد. اساسا در آلمان بین دکتری گرفتن به روش سنتی و روش ساختاری تمایز قائل می‌شوند.
اطلاعات تکمیلی را می‌توانید در اینجا بیابید:  http://www.research-in-germany.de/84/startseite.html

دکتری در آلمان، چرا؟

آلمان در سطح بین المللی جزو مراکز تحقیقاتی پیشرو به حساب می‌آید. تحصیل و تحقیق در آلمان با امکانات زیرساختی فوق العاده، تنوع بالای زمینه‌های تحقیقاتی و موسسات تحقیقاتی مجهز عجین شده است. علاوه بر این موسسات زیادی از دانشجویان خارجی در مقطع دکتری  حمایت می‌کنند.
More information


دکتری به روش سنتی

تحصیل در مقطع دکتری در آلمان به دو روش امکان پذیر است، روش سنتی و روش ساختاری.
متداول ترین روش برای تحصیل دکتری در آلمان روش سنتی می‌باشد. در این روش شما می‌بایست یک پروپوزال داشته باشید و با اساتیدی که در همان حوزه مشغول به کار هستند مکاتبه نمایید و یک پروفسور به عنوان استاد راهنما پیدا کنید که به اصطلاح Doktorvater و Doktormutter نامیده می‌شوند و به صورت مستقل بر روی رساله خود کار می‌کنند. بسته به زمینه تخصصی می‌توان به صورت انفرادی یا همراه با اساتید دیگر این کار را انجام داد. دانشجوی دکتری می‌تواند آزادانه انتخاب کند در کدام موسسه می‌خواهد به پژوهش بپردازد، در دانشگاه و یا در موسسه تحقیقاتی غیر دانشگاهی.  در این روش مدت زمان تحصیل بستگی به  زمانبندی شخصی و یا مدت تحصیل مجاز تعیین شده از سوی دانشگاه دارد. به طور معمول این زمان بین 3 الی 5 سال می‌باشد.
More information


دکتری به روش ساختاری

در آلمان در کنار روش سنتی این امکان نیز وجود دارد که در غالب یک برنامه ساختاری به تحصیل دکتری پرداخت. در این روش شما می‌توانید برای شرکت در یکی از پوزیشن های موجود در دانشگاه‌های آلمان اقدام نمایید. در اینجا گروهی از اساتید دانشجویان دکتری را راهنمایی می‌کنند.در این روش برنامه‌ها دربرگیرنده برنامه‌ی تحصیلی متناسب با رشته می‌باشد و در عین حال به ارتقاء توانایی ‌های فردی نیز کمک می‌کند. تحصیل دکتری به روش ساختاری به طور معمول بین 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد.
More information


سایت DAAD

بر روی سایت دآآد می‌توانید برنامه‌های ارائه شده برای مقطع دکتری را که به خصوص برای دانشجویان خارجی درنظر گرفته شده بیابید. از طریق جستجوی پیشرفته میتوانید برنامه‌ی مورد نظر خود را پیدا کنید.

More information


برنامه های بین المللی در مقطع دکتری 2017

در اینجا برنامه های تحصیلی در مقطع دکتری به روش ساختاری را می‌یابید.
این برنامه ها اغلب به صورت کامل و یا عمدتا به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند و در برگیرنده جنبه‌های بین المللی در برنامه تحصیلی و یا در پژوهش می‌باشند و مشاوره های حرفه ای و تخصصی را در طول مدت تحصیل در اختیار دانشجویان می‌گزارند.
More information


شرایط و آمادگی های لازم

پیش از اینکه بتوان به تحصیل دکتری در آلمان مشغول شد، می‌بایست مواردی مورد توجه قرار گیرد از جمله به رسمیت شناخته شدن امتحانات و مدارک و یا درخواست اقامت.
در اینجا می‌توانید نگاهی به مهمترین شرایط و همچنین توصیه هایی کاربردی برای آمادگی های لازم بیاندازید :
More information


حمایت های تحصیلی

کشور آلمان حمایت های تحصیلی متعددی برای دانشجویان خارجی در مقطع دکتری در نظر گرفته است. موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (دآآد) بزرگترین موسسه ارائه دهنده‌ی بورسیه به ویژه به دانشجویان دکتری می‌باشد.
اطلاعات بیشتر در مورد حمایت های تحصیلی از دانشجویان دکتری:
DAAD-Scholarship Databank
Selected Funding Programmes