تحصیل

Home

دانشگاه های آلمان

درآلمان بیش از 370 مرکز آموزش عالی وجود دارد که در 165 نقطه این کشور قرار دارند. جواب این سؤال که در کجا این دانشگاه ها قرار دارند را می توانید در وب سایت مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان مشاهده کنید. همه این مراکز آموزش عالی در کل بیش از 13500 رشته و زمینه علمی پژوهشی را ارائه می کنند. انتخاب با شماست. برای اینکه در جستجوی رشته مورد نظر خود دچار سردرگمی نشوید، مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان (دآآد) ماشین جستجویی را در وب سایت خود برای متقاضیان ارائه کرده است. در ادامه شما را درمورد نحوه انتخاب رشته و شهر مورد نظر خود آشنا می کنیم.

  انواع مراکزآموزش عالی درآلمان

تنها زمانی که علاقمندان مطلع باشند برای چه نوع دانشگاهی قصد درخواست پذیرش را دارند، می توان کار جستجوی رشته و دانشگاه را آسان تر کرد. در آلمان به طور کلی سه نوع دانشگاه و مرکز آموزش عالی وجود دارد.

  •  دانشگاه 
  •  دانشگاهای آموزش عالی حرفه ای 
  •   دانشگاه های هنر، موسیقی و فیلم

 

 
دانشگاه (Universität) یا مراکز آموزش عالی حرفه‌ای (Fachhochschle)

دانشگاه معمولاً محلّی است برای فراگیری روش‌های علمی و دانش نظری. به عنوان رشته‌های معمولِ (کلاسیک) دانشگاهی، می‌توان از رشته‌هایی مانند پزشکی، حقوق، علوم انسانی، علوم طبیعی و اقتصادی و تربیت معلّم نام‌برد. در دانشگاه‌ها آموزش وپژوهش با یکدیگر آمیخته‌اند و رابطه‌ی تنگاتنگی با هم دارند. دانشگاه مکانی برای آموزش و تحقیقات بنیادی و کاربردی است. دانشجویان دانشگاه‌ها آزادند تا برنامه‌‌ی درسی خود در هر نیمسال تحصیلی را شخصاً انتخاب کنند و حتّی استادان خود را طبق قوانین موجود آزادانه برگزینند. امّا چهارچوب کلّی هر رشته‌ی تحصیلی، در آیین‌نامه‌ی تحصیلی رشته‌ی مربوطه تا حدّی مشخّص شده‌است. دانشگاه‌ها در پایان تحصیل،به دانش‌آموختگان، طبق استانداردهای بین‌المللی مدارج لیسانس( Bachelor )، فوق لیسانس ( Master ) وهمین‌طور دکترا اعطاء می‌کنند.

شخصی که در کنار آموزش دانشگاهی (آکادمیک) به آموزش حرفه‌ای علاقه ‌دارد و تجربه‌ی عملی در دوران تحصیل برایشان مهم‌تر از دانش محض به تنهایی است، بهتر است که در مراکز آموزش عالی حرفه‌ای   ( Fachhochschule ) آلمان تحصیل کند. محتوای درسی در رشته‌های این‌گونه مراکز آموزش عالی،   به تناسب نیازهای حرفه‌ای تعیین شده‌اند. برخلاف دانشگاه‌های آلمان، برنامه‌ی درسی در این گونه مراکز از پیش تعیین شده‌است. از ویژگی‌های این مراکز:

  •  برنامه‌ی منسجم درسی از آغاز تا پایان تحصیل
  • تدوین محتوای درسی رشته‌های گوناکون به تناسب نیازهای حرفه‌ای
  • دوره‌ی تحصیل کوتاه‌تر در مقایسه با دانشگاه
  • تحقیقات با توجّه به نیاز در زمینه‌های کاربردی

کادر آموزشی این گونه‌ مراکز معمولاً نیروهای با تجربه‌ و پر سابقه‌ در حرفه‌ی مورد نظرند و برخی از آنان مدیرانی هستند که به نیازهای بازار کار در رشته‌ی موردنظر به‌خوبی آگاهند. دانش‌آموختگان این مراکز بعد از پایان تحصیل، شانس بسیار خوبی برای یافتن شغلی در رشته‌ی خود دارند. مدرک تحصیلی ارائه‌شده به دانش‌آموختگان مراکز عالی آموزش عالی حرفه‌ای ، همانند مدارک دانشگاه طبق استانداردهای   بین المللی تعریف شده است.

 

دانشگاه های هنر، فیلم و موزیک

در صورت علاقه به تحصیل در یکی از رشته های هنری مثل فیلم، موسیقی وغیره بهترین گزینه برای شما دانشگاه های هنر، فیلم و موزیک خواهد بود. این مراکز رشته های مختلفی از جمله هنرهای تجسمی، طراحی صنعتی و مد، گرافیک و موسیقی را ارائه می دهند. در این دانشگاه ها برای رسانه های مدرن علاقه مندان برای کارگردانی، فیلم برداری و تهیه کنندگان فیلم آموزش می بینند. شرط پذیرفته شدن در دانشکاه در رشته های هنری استعداد و توانایی هنری بالاست که شما می بایست در زمان برگزاری مصاحبه و تست تعیین سطح به اثبات برسانید. برای دانشگاه های مختلف بسته به نوع رشته شروط متفاوتی وجود دارد.

 

  بیش از56 مدرسه‌ی عالی هنر و موسیقی، دانشجویان با استعداد را در حرفه‌های هنری آموزش می‌دهند. متقاضیان تحصیل در مدارس عالی هنر می‌باید نمونه‌ای از کارهای خود را به مرکز مورد نظر ارسال کنند. معمولاً پس از آن در آزمونی حضوری، با انجام تکلیف‌هایی گوناگون، توانایی‌های متقاضیان در رشته‌های انتخابی سنجیده می‌شود. در مورد شرایط دریافت پذیرش و تعداد نمونه‌های کاری که متقاضی برای دریافت پذیرش می‌باید ارائه دهد، می‌توان با مدرسه‌ی عالی هنر مربوطه تماس گرفت. نقّاشی، گرافیک، پیکر تراشی، طرّاحی و تربیّت معلّم درهنرهای تجسّمی، نمونه‌هایی از رشته‌های تحصیلی در این مدارس‌اند. به‌عنوان دیگر رشته‌های مهمّ این مدارس، می‌توان از معماری، مرمّت آثار تاریخی، سفالگری نام‌برد.

 

علاوه بر دانشگاه های ذکر شده در بالا انواع دیگری از دانشگاه ها هستند که بیشتر برای آلمانی ها درنظر گرفته شده اند. به همین دلیل از توضیخ آنها اجتناب می کنیم. از جمله این مراکز آموزش عالی می توان موارد زیر را بیان کرد :

  •  مدارس آموزش عالی تربیّت معلم   (Pädagogische Hochschule)
  • مراکز آموزش عالی وابسته به کلیسا
  • آموزشگاههای حرفه‌ای (Berufsakademie)

 

   مراکز آموزش عالی خصوصی

دانشگاه های خصوصی در آلمان در طی سال های اخیر توانسته اند خود را به علاقه مندان به عنوان مراکز آموزس عالی معتبر بشناسانند. با وجود شهریه نسبتا بالای این دانشگاه ها سالانه شاهد ثبت نام تعداد زیادی از دانشجویان در این دانشگاه ها هستیم. از جمله دلایلی که این دانشگاه ها با استقبال خوب دانشجویان روبرو می شود رابطه قوی تحصیل در آنها با اقتصاد و بالا بودن جنبه عملی آموزش، ساختار بین المللی ، کوتاه بودن زمان تحصیل و در نهایت داشتن آینده کاری خوب می باشد.